saat dakika saniye

içerisinde sipariş verirseniz ürününüz kargoya verilecektir.

ÖDEME DESTEĞİ

SGK Tıbbi Cihaz Geri Ödeme Süreci

Türkiye’nin en büyük kurumlarından olan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nun tıbbi cihaz (Oksijen konsantratörü, Aspiratör Cihazı, CPAP CihazıAuto CPAP CihazıBiPAP CihazıBiPAP ST CihazıASVAVAPS, Mekanik Ventilatör) için ödediği tutarlar ve süreç hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Belirli zamanlarda süreçlerde ve ödeme tutarlarında değişiklik olabilir bu gibi durumlar söz konusu olduğunda yazımızda gerekli güncellemeleri yapacağız. Süreç uzun ve sıkıcı gibi gelse de aslında çoğu zaman yarım günlük bir zaman diliminde işlerinizi halledersiniz. Tabi ki burada bahsettiğimiz süreç test değil, tıbbi cihaz geri ödeme sürecidir.

SGK’ndan tıbbi cihaz veya geri ödeme alabilmeniz için;

Öncelikle SGK Müdürlüğü İadeli Cihazlar Servisine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuruda tıbbi cihaz niteliğine göre farklı rapor, belgeler istenebilir. Uyku Apne Sendromu için kullanılacak tıbbi cihaz (CPAP, Auto CPAP, BiPAP, BiPAP ST veya Oksijen Konsantratörü) için;


Polisomnografi (Uyku testi, ilk gece yattığınızda çıkan rapor)

CPAP Titrasyon Raporu (Tıbbi cihazla yapılan ikinci gece test raporu)

Heyet Raporu

Reçete

 

Kurum, raporunuzu gerekli şartları taşıyıp taşımadığı kontrol ederek size gerekli olan tıbbi cihazı, stoklarında varsa herhangi bir ücret ödemeden size verecek, yoksa size dışarıdan alıp geri ödeme almanız için onay verecektir. Sonrasında siz de tıbbi cihazı satın aldıktan sonra, SUT’un (Sağlık Uygulama Tebliği) 7.2.2 maddesi gereğince kurumdan geri ödeme alabileceksiniz.

Tıbbi cihazı satın aldıktan sonra;

  1. Rapor yada reçetenizde ‘Kurum Stoklarında Yoktur ‘ onayı
  2. Tıbbi Cihaza ait “UBB (Ulusal Bilgi Bankası)”kaydını gösteren belge
  3. Tıbbi Cihaza ait “Garanti Belgesi”
  4. Tıbbi Cihazı satın aldığınız firmaya ait “Yetki Belgesi”
  5. Firmanın 10 yıl boyunca yedek parça bulundurma “Taahhütnamesi”
  6. Tedavi bitiminde tıbbi cihazı kuruma geri vereceğinize dair “Taahhütname”
  7. Tıbbi Cihaza ait “UBB etiketi (Barkod)”
  8. Tıbbi Cihaz firması “UBB Kaydı”
  9. Faturanın aslı

 

Tüm belgeler ve tıbbi cihazla birlikte onay aldığınız SGK İadeli Cihazlar Servisine giderek belgeleri teslim edip, tıbbi cihazınızı kontrol ve kayıt altına aldırmanız gerekir. Aldınız belgeler ve tıbbi cihaz kontrol edilerek kurum stoklarına girişi yapılır. Böylelikle geri ödeme süreci başlamış olur.
 

Tıbbi cihazlara ait SGK ödeme tutarları aşağıda belirtildiği gibidir. KDV oranı %8 olup ödenecek tutarlara KDV dahildir.

 
Sut Kodu Cihazın Adı Kurum Ödemesi TL (KDV Dahil)
A10123 Hasta Devresi 132,80
A10131 Oranazal Maske 380,00
A10130 Nazal Maske 350,00
D01072 Oksijen Tüpü Manometresi (5 LT) 418,00
D01010 Oksijen Tüpü Manometresi (10 LT) 558,00
D01009 Oksijen Konsantratörü 5.590,00
D01071 Taşınabilir Oksijen Konsantratörü 17.952,00
D01011 CPAP Cihazı 1.944,00
D01012 AUTO CPAP Cihazı 3.888,00
D01013 BPAP / BPAP S Cihazı 5.340,00
D01014 BPAP S/T 5.589,00
D01015 BPAP S/T AVAPS 5.589,00
D01017 Mekanik Ventilatör Cihazı (Ev Tipi) 42.000,00
D01016 ASV Cihazı 10.000,00
D01007 Aspiratör Cihazı 972,00
D01008 Nebülizatör Cihazı 298,00
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

** Yenileme süresi dolmayan tıbbi cihazlar zorunlu nedenler (cihazın bozulması gibi) dışında kurum yeni cihaz vermemektedir. Test sonuçlarına göre farklı tipte bir cihaz (CPAP kullanırken bunun yeterli gelmediği BiPAP cihazı kullanımının uygun olduğu raporla belirtildiğinde)  kullanmanız uygun görülmüşse yenileme süresi göz önünde bulundurulmaz.

Bu süreçler sonununda ödemeniz 45 ila 90 gün arasında T.C. kimlik numaranıza PTT yatırılmaktadır. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

SGK tarafından verilecek cihazı seçebiliyor muyum?

Hayır. Stoklarda hangi marka ve model bulunduğu tamamen tesadüfi bir şekilde ilerlemektedir bu yüzden hangi cihazın denk geleceği önceden öngörülemez veya özel istekte bulunulamaz.

 

SGK yeni cihaz mı veriyor?

Hayır. SGK yeni cihaz alımı yapmamaktadır. Daha önce kullanılıp kuruma iade edilen cihazlar tekrar başka hastalara verilir.

 

SGK geri ödemesiyle aldığım cihaz benim mi oluyor? 

Geri ödeme desteğiyle aldığınız cihazı tedavi bitiminde SGK’na geri vermek zorundasınız. Satın aldığınız cihaza ne kadar fark ödemiş olursanız olun kurumdan ödeme aldığınızda cihaz size kullanmak üzere zimmetlenmiş olur. Cihaz kullanılmak üzere size verilmiştir, cihaz mülkiyeti kuruma aittir.

 

Cihazın bedelinin tamamını ödemek zorunda mıyım?

Evet. Piyasada farklı yöntemlerle ödeme alınmasıyla birlikte, SGK’na teslim edeceğiniz fatura “kapalı” olmalıdır. Faturanın kapalı olması; faturanın tamamının ödenmiş olduğunun göstergesidir. Örn.: CPAP cihazı için, 772,20 TL geri ödeme alındığını belirtmiştik, siz piyasadan 1000 liraya aldığınız cihazın tüm bedelini ödersiniz ve yine belirttiğimiz gibi T.C. kimlik numaranıza PTT aracılığıyla 45-90 gün içinde size yatırır. Bu ödemeyi herhangi firma veya kişi sizin adınıza çekemez. 

  

Cihazlarla ilgili yaşanan teknik arızalarda cihazı nereye götüreceğim?

Kurumdan almış olduğunuz cihazla ilgili yaşanan arızalarda cihazı öncelikle SGK’na götürmeniz gerekmektedir. Kurum teknik servisinin müdahele edemediği durumda ise sizi ilgili distribütör firmaya ait teknik servise yönlendirir.

 

Garanti kapsamı dışında kalan cihazın teknik servis ücretini kim karşılıyor?

Cihaza ait teknik servis ücretini SGK 1.000 TL’sına kadar karşılamaktadır. Eğer servis ücreti bu tutar üstünde çıkıyorsa, kurum bu ücreti kabul etmeyip cihazı hurdaya çıkarıyor ve hastaya yeni cihaz alması için onay veriyor.

*04/09/2019 Resmi Gazete’de yayınlanan SUT göre ev tipi mekanik ventilatörlerin fiyatı güncellenerek 2 katına çıkmıştır.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır